14 decembrie 2007

ROMANIA S-A CALIFICAT IN SEMIFINALELE CAMPIONATULUI MONDIAL DE HANDBAL FEMININ

Selecţionata de handbal feminin a României s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial din Franţa, dupa un meci de infract contra echipei tarii gazda, care s-a decis in prelungiri. Desi arbitrajul a fost unul favorabil frantuzoaicelor, romancele au facut spectacol si au revenit surprinzator dupa o prima repriza destul de slaba. Finalul a fost unul exploziv si fetele noastre au castigat cu 34-31 !!!!
Primul gol al partidei a fost înscris de România, însă începutul de partidă nu este unul în forţă pentru echipa noastră. Meciul incepe prost. Ghinion: după fluierul de început, din cauza unei pene de curent, se intra intr-o pauza fortata. Intr-o sala cu peste 10.000 de spectatori, tensiunea e maxima. Frantuzoaicele sunt incurajate si iau conducerea.
Min. 20: Franţa reuşind să se distanţeze la 5 goluri diferenţă.
Min. 24: 6-12, gol Gâlcă. Echipa Franţei cere pauză de odihnă.
La pauza scorul era 14-6 pentru Franta.
Min 31: Franţa are două jucătoare eliminate, România incepe să profite de acest avantaj.
Min. 34: Fetel noastre par să-şi revină. Reducem diferenţa la 11-14.
Min. 38: Deşi arbitri ne sunt potrivnici, Huţupan inscrie si scorul devine 13 - 15.
Min. 47: România nu a condus niciun minut jocul. Arbitrii continua dea decizii contradictorii si nefavorabile echipei noastre.
Min 51: Scor 20 - 19 pentru Franţa. Huţupan apără, Maier înscrie. Egalam!
Min. 53: Preluam conducerea pentru prima dată de la începutul partidei.
Min 55: Frantuzoaicele egaleaza. Dar inscriem din nou şi preluam conducerea!
Min. 56: România conduce, scor 23-22. Puteam conduce cu 24, însă arbitrii ne-au anulat aiurea un gol.
Min. 58: Final dramatic: conducem cu 24-23. Arbitrii exagereaza si acordă o aruncare de la 7 metri pentru Franţa. Scorul devine egal: 24-24. Mai sunt vreo 70 de secunde şi jucăm în inferioritate numerică. Tensiunea creste... Meciul se duce in prelungiri.
Min. 61: Franţa înscrie primul gol si scorul devine 24-25.
Min. 62: România este condusă de Franţa cu 26-25 . Egalam si prima repriză de prelungiri se încheie la egalitate: 26 - 26. Urmează încă 5 minute de prelungiri în cea mai dramatică partidă din sferturi. România joacă din nou în inferioritate numerică.
Min. 68: Egalitate: 27 - 27. Huţupan apără şi mai avem 10 secunde şi ... din nou prelungiri! Jucam in inferioritate numerica.
Min. 71: Egalitate 28 - 28. Suntem în efectiv complet.
Min. 73: Neagu aduce scorul la 29 - 28 pentru România. Franta egaleaza.
Final prima repriză din cea de-a doua serie de prelungiri. România conduce cu 30 - 29.
Min. 78: Cu toata opozitia arbitrilor si a tribunelor, norocul trece de partea noastră. În ultima repriză de prelungiri România explodeaza si înscrie. Scorul devine 32 - 29. Cu un minut înainte de fluierul final, scorul era 33 - 30 pentru noi. Nu mai putem pierde!!! Tribunele amutesc!
Min. 79: Mai este un minut până la finalul partidei şi avem un avans de 3 goluri.
Min 80: Scorul final este 34 -31 pentru ROMANIA!
Ne-am calificat in semifinale Campionatului Mondial si vom juca impotriva Rusiei. Avem sanse la medalia de aur!!!